Torsdagen den 15 oktober tas första spadtaget för Villa Hasselskogen i Upplands Väsby. Det nya äldreboendet får 80 platser, ska drivas av Vardaga och planeras stå klart för inflyttning under sommaren 2028.
Villa Hasselskogen byggs i området Hasselnöten i norra Upplands Väsby. Vardaga driver sedan tidigare Villa Edsby Slott i kommunen och får med det nya boendet möjlighet att välkomna fler äldre till sin verksamhet.
– Med Vardaga Villa Hasselskogen bygger vi ett äldreboende där varje individ ska kunna känna sig hemma och delaktig. Vi gillar att verka i Upplands Väsby och har en god relation med kommunen, säger Susanne Sjöberg, affärsområdeschef för Vardaga.
Tid och plats
- Datum: torsdag 15 oktober 2026
- Tid: Kl. 12.30 till 13.30
- Plats: Hammarbyvägen 3, Upplands Väsby
Vid spadtaget medverkar Susanne Sjöberg, affärsområdeschef för Vardaga, som också kommer att hålla tal. På plats finns även Anna Nygren Berg från Peab samt representanter från omsorgsnämnden i Upplands Väsby kommun och Ambea.
Media är välkomna att närvara. Det finns möjlighet till fotografering och intervjuer på plats. Föranmälan krävs. Kontakta Vardagas presskontakt nedan vid intresse.
Fakta om Vardaga Villa Hasselskogen
- 80 platser i området Hasselnöten i norra Upplands Väsby. Planerad inflyttning sommaren 2028.
- Boendet får fyra boendeplan med gemensamma kök och utrymmen för måltider och aktiviteter, balkonger och en gemensam uteplats.
- Fastigheten utvecklas och byggs av Peab. I byggnaden planeras även ett LSS-boende med sex platser.
- Byggnaden planeras att miljöcertifieras enligt Miljöbyggnad Silver 4.0.
