I Vallentunas nya skogsnära bostadsområde Kristineberg, ligger en spännande, annorlunda träbyggnad som känns både klassisk och modern. Det är Vardagas äldreboende Villa Kristineberg, som öppnar i början av mars.
Camilla Sundqvist är verksamhetschef och har fått det inspirerande uppdraget att starta upp verksamheten på Villa Kristineberg. När vi pratar med henne, är det bråda dagar med inredning, bygga upp medarbetarteam och få allt på plats innan de första boende flyttar in den 2 mars.
– Det är så kul att få bygga upp en helt ny verksamhet från början! Jag har ledningsgruppen och det mesta av personalen på plats och vi är jättetaggade att få dra i gång, säger hon.
Ett annat Kristineberg
Villa Kristineberg ligger alltså i Vallentuna och inte i det Kristineberg som återfinns längs tunnelbanans gröna linje i västra Stockholm. Det har lett till en del missförstånd, bland annat när intresserade medarbetare sökt jobb.
– Men vi har rekryterat många nya duktiga medarbetare från närområdet här i Vallentuna! Det känns tryggt och bra, säger Camilla.
Skog och trä
Vallentunas nya stadsdel växer fram alldeles intill ett skogsområde och har skog och trä som tema. Det har gjort att kommunen ställer stora krav på allt som byggs där. Husen får inte vara för höga, ska smälta in i omgivningen och uppfylla högt ställda miljö- och klimatkrav. Villa Kristineberg är till stor del byggd i trä, från stommen till fasaden. Den betong som används kommer från närområdet för att undvika onödiga transporter.
Resultatet är en vacker V-formad byggnad som verkligen fångar ögat samtidigt som den smyger in på ett fint sätt i den omgivande skogsgläntan, som skyddar både mot vind och alltför mycket värme. Här finns 60 lägenheter, både för personer med åldersrelaterade kroppsliga problem och för personer med demenssjukdom. Varje avdelning har eget kök och gemensamma utrymmen. Längst ner i huset finns en stor och rymlig festsal, med utgång direkt till ett rejält trädäck, så festligheter och större aktiviteter kan anordnas både inom- och utomhus.
Snart dags att odla
Det finns fler goda möjligheter till utevistelse: de boende kommer att kunna njuta av stora balkonger på alla våningsplan och en härlig trädgård med bland annat ett orangeri och odlingslådor.
– Vi ser fram emot att få sätta händerna i jorden i vår. Själv saknar jag gröna fingrar, men hoppas att det finns bland medarbetarna och våra boende, ler Camilla.
Området Kristineberg växer upp runt det nya äldreboendet. Det byggs och slamras, saker händer hela tiden och enligt Camillas erfarenhet från boenden där hon varit chef tidigare, så tycker de äldre att det är mer spännande än störande.
Hon kommer tillbaka till hur genomtänkta kraven på det nya boendet är.
– Det är värdigt våra äldre att kommunen ställt dessa krav. De förtjänar det bästa, avslutar Camilla Sundqvist.

Nyfiken på Villa Kristineberg?
Är du intresserad av att bo på Villa Kristineberg? Kom och besök oss och se hur vi har det.
Vi erbjuder både visningar på plats samt digitalt via Whatsapp.

