Aftonbladet har i en serie artiklar och i en krönika den 3 maj granskat Vardaga. Vi har inget emot att bli granskade, det ska vår verksamhet tåla och har vi gjort fel så ska vi rätta till detta. Aftonbladets publicering är dock starkt förenklad, förvriden och man har dragit långtgående och felaktiga slutsatser.
Vi har erbjudit Aftonbladet ett genmäle på artikeln den 3 maj, men tidningen har tackat nej. Vi har förvägrats det med hänvisning till att man inte på sin debattsida publicerar genmälen på vad tidningens kolumnister skrivit. Vi tolkar detta som att Aftonbladet inte håller sig till de gängse publicitetsreglerna som stipulerar att man ska höra båda sidor och vara generös med bemötanden, vilket vi beklagar.
Se också Näringslivets Mediainstituts kommentar kring Aftonbladets avvisande av genmäle. Du hittar granskningen här
Läs gärna vårt svar till Aftonbladet nedan:
Låt mig börja med det viktigaste: Arbetar man med omsorg jobbar man i en förtroendebransch. Att ge vård och omsorg till människor med stora omsorgsbehov är viktigt och krävande. Det är en del av vårt svenska samhällskontrakt att omsorgen är tillgänglig och fungerar för de som behöver den. Inom Ambea och Vardaga tar vi detta på största allvar och uppdraget att ge en trygg och hållbar omsorg som räcker till alla är vår ledstjärna.
När Andreas Cervenka i Aftonbladet 3 maj 2025 skriver om sambandet mellan ekonomisk vinst och kvalitet i omsorgen gör han en rad mycket medvetna val som förenklar och förvrider verkligheten vilket leder till fel slutsats. Det är inte överraskande för Cervenka verkar inte tro på människans rätt att välja själv och inte heller på att en fri marknad leder till bättre resultat inom just omsorgen – och kanske hela vår välfärd.
Inom Vardaga som bedriver äldreomsorg i Sverige har vi förtroendet från ett stort antal kommuner att tillhandahålla en god omsorg till mer än 5 000 äldre omsorgstagare på över 100 äldreboenden i stora delar av landet. Våra medarbetare gör ett fantastiskt jobb varje dag för att stötta och hjälpa de som har byggd vårt land i deras livs sista år eller månader. Ofta är denna tid kantad av multisjukdom och allt oftare också av en demenssjukdom. Det gör uppdraget komplext och svårt, också för att våra omsorgstagare bor i sina egna lägenheter. De bor inte på sjukhus eller i den långvård som Cervenka kanske längtar tillbaka till, men som var ett mycket sämre erbjudande än vad det svenska samhället i dag erbjuder. Verkligheten är att kvaliteten i äldreomsorgen blir allt bättre, men trots det är det svårt att vara helt felfri.
När enstaka olyckliga fall av problem i omsorgen lyfts upp och generaliseras som om det skulle gälla alla de över 5 000 omsorgstagare vi tar hand om, blir det fel. Alla som har jobbat i äldreomsorgen vet att det är svårt att vara perfekt i alla lägen. Såret hos en omsorgstagare på ett av våra boenden som Aftonbladet nu har skrivit om i en månad var ett svårt sår och tyvärr kan svåra sår förekomma i äldreomsorgen. Det vet Aftonbladet mycket väl, för det har vi redan berättat och förklarat. Lagstiftningen är sådan att vi inte får uttala oss om enskilda fall, som kan kopplas till en specifik person. Vi är de första att be om ursäkt och rätta till när fel begås. Jag kan försäkra att vi är ödmjuka inför vår uppgift, tar vårt ansvar och följer de regler och sjukvårdsrutiner som finns för sår och så också i detta fall.
När Aftonbladet skriver att Vardaga i Söderköping på ett boende som nyligen togs över från annan utförare, har bett anhöriga att ta med förbrukningsartiklar såsom toalettpapper, så vet man – för detta har vi påpekat för Aftonbladet – att det är så det fungerar i vissa kommuner enligt deras egna önskemål. Just i Söderköping gjorde vi i övertagandet ett fel när vi bad anhöriga om att köpa vissa toalettartiklar. Vi rättade till detta fel långt före historien hamnade i Aftonbladet. Vi bad anhöriga om ursäkt och betalade tillbaka alla utlägg. Vi är inte felfria, men när vi gör fel vill vi rätta till dom.
Särskilt illa är det att Cervenka i en slarvig analys påstår att bolagets ökade vinst har uppstått för att vi har sparat in på personalen. Först och främst är vår vinst efter skatt under hälften av den summa som Cervenka väljer, vilket han mycket väl känner till. Att använda ett resultatmått längre upp i en resultaträkning kan vara bra för en investerare som vill jämföra bolag, men ett bolag måste betala alla sina kostnader och efter det sin bolagsskatt. Det som är kvar är det relevanta vinstmåttet och att gå med vinst är givetvis viktigt för alla livskraftiga bolag.
Att Vardagas vinst har ökad under senare år beror primärt på att beläggningen på våra boenden har ökad efter pandemin. När boenden är fulla eller nästan fulla har man en modell som är så optimal den kan bli med de ersättningar vi får. Om ledarskap och arbetsmiljö fungerar och människor trivs på jobbet sjunker sjukfrånvaron och personalomsättningen vilket också leder till högre vinst eftersom det blir färre vikarier, lägre nyrekrytering och mindre resurser går åt till jobbintroduktion. Så har varit fallet inom Vardaga och det är i sin tur huvudanledningen till varför vi kan gå med vinst, när de flesta kommunala boenden inte kan. Vinsten gör vi kan investera i medarbetare och i bolaget, vi kan utveckla och bygga nya boenden som verkligen behövs, när det inom nästa decennium kommer finnas 50 procent fler personer över 80 år i vårt land.
Av dessa många fler äldre kommer en del få behov av boendeomsorg, vilket vi är mycket fokuserade på att hjälpa samhället få till. Just nu ligger Sverige långt efter att bygga nya boenden som svarar upp mot det kommande behovet. Takten måste öka. Utan privata aktörer kommer aldrig detta hända och samhällskontraktet som Cervenka borde vara intresserat av kommer att brytas. Har man betalat skatt under ett långt liv räknar man med att samhället ska erbjuda den vård och omsorg som behövs och det är detta debatten egentligen borde handla om. Låt oss prata om de riktiga utmaningarna i den nära framtiden och om hur alla goda krafter tillsammans ska kunna bygga ut en kvalitativ omsorg. Inte om svunna tider och dåtidens omsorg som inte kan appliceras på nutiden, vilket Aftonbladet i ett rent ideologiskt syfte tyvärr verkar vara mer intresserat av.
Mark Jensen
vd, Ambea

